Fotovoltaická elektrárna se v posledních letech stává stále populárnější. Vidět fotovoltaické panely na střechách rodinných domů je už poměrně běžné a není to náhoda. Jak vlastně tato technologie funguje a co je potřeba k jejímu provozu?

Základem solární elektrárny jsou fotovoltaické panely, které se skládají z mnoha fotovoltaických článků. Tyto články jsou vyrobeny z krystalického křemíku, které mají vysokou absorpci slunečního záření a zároveň umožňují uvolnění elektronů, když jsou osvětleny slunečními paprsky.

Když sluneční paprsky dopadnou na fotovoltaický článek, elektrony v něm začnou proudit a vytvářet tak stejnosměrný elektrický proud. Tento proud se následně sbírá a přeměňuje na střídavý proud, který je vhodný pro spotřebu v domácnosti nebo pro připojení k elektrické síti.

V Peebee používáme nejnovější technologii monokrystalických panelů s půlenými články (Half-cell), které vám dodají řadu výhod v nepříznivých podmínkách.

Kam solární panely umístit?

Panely jsou většinou instalovány na střechy budov, garáže, ale mohou být umístěny i na pozemku, pokud použijeme montážní systém pro travnatou plochu. Pro efektivní fungování fotovoltaického systému je potřeba zapojit na jednu větev (string) minimálně 6 panelů, které mají potřebné napětí pro spuštění celého systému.

Oproti konkurenci máme obrovskou výhodu, kterou je střídač podporující až 4 stringy. Můžeme tak využít orientaci panelů na východ, jih, západ a do budoucna rozšířit dalším stringem panely třeba na garáži.  Samotné panely jsou následně propojeny solárním kabelem a připojeny k měniči, který umožňuje přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý proud.

Jak funguje fotovoltaika v zimě?

Fotovoltaické systémy navrhujeme tak, aby byly co nejefektivnější a aby využívaly co nejvíce slunečního záření. V zimních měsících, kdy jsou dny kratší a slunečního záření méně, se výkon elektrárny pohybuje okolo 20 % toho, co by elektrárna vyrobila v létě. Jsou ale i dny, kdy v zimě, při jasném počasí, vyrobíte více energie než v létě. Důvodem jsou ideální teplotní podmínky. V létě se totiž panely přehřívají a tím ztrácejí výkon.

A co finance?

Investice do fotovoltaických systémů jsou na první pohled poměrně vysoké, v dlouhodobém horizontu jsou ale velmi výhodné. Návratnost investice se pohybuje kolem šesti let a poté už jen šetříte, potažmo vyděláváte.

K dispozici jsou navíc státní dotace ve výši až 50 %. Ve zvýhodněných krajích je to dokonce až 60 %. Díky dotacím je instalace solárních panelů opět o něco dostupnější.

Celá platba za fotovoltaickou elektrárnu je rozdělena na dvě části ­–  60 % zálohová faktura před samotnou realizací a zbylých 40 % po dokončení a převzetí hotového díla. Může se stát, že budete mít s financováním potíže. V takovém případě vám můžeme pomoci a doporučit financování přes naše smluvní partnery. Měsíční splátka za fotovoltaickou elektrárnu pak vychází zhruba na výši záloh za elektřinu, tedy přibližně 3 000 – 4 000 Kč měsíčně.

Fotovoltaické systémy mají také další výhody. Jsou tiché, ekologické a vyžadují minimální údržbu. Navíc mohou být instalovány téměř všude, a to i na místech, kde není dostupná elektrická síť.

Fotovoltaická technologie je jednou z nejlepších voleb pro výrobu čisté energie. I když pořízení fotovoltaického systému může být nákladné, výsledná úspora na elektřině a přínos pro životní prostředí jsou podstatnou kompenzací za úvodní investice. Fotovoltaické systémy jsou navíc výhodné pro všechny, kteří chtějí být energeticky nezávislí a mít kontrolu nad svými náklady na elektřinu.