Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) již od roku 2014 poskytuje dotace určené na energetické úspory rodinných a bytových domů. Díky tomu si mohlo v posledních letech dovolit instalaci fotovoltaické elektrárny mnoho lidí. Nyní se ale chystají změny, které na konci června pozastaví možnost čerpání dotací.

Zájem o čerpání dotací, zejména v loňském roce, enormně vzrostl. Za poslední rok a půl požádalo o dotaci na úspornější bydlení 110 000 domácností, což je dokonce více než za předchozích sedm let fungování programu dohromady. Jedním z důvodů je nepříznivá situace na trhu s energiemi, která řadu lidí přiměla k přemýšlení o možnosti šetření.

Právě enormní zájem o dotace zapříčinil rychlejší vyčerpání finančních prostředků pro tyto účely, což je důvodem k ukončení příjmu žádostí o dotace od konce června 2023. V průběhu léta se pak ministerstvo zaměří na úpravy programu a v září by ho měl spustit v novém, lepším režimu. Cílem úprav by mělo být zjednodušení celkového procesu získávání dotací, ale také zvýšení možnosti získání dotace pro ještě více domácností. Konkrétní změny jsou ale zatím neznámé.

Jaké jsou výhody fotovoltaické elektrárny?

Zájem ministerstva na poskytování dotací je postaven na výhodách, které obnovitelné zdroje energie přináší. V první řadě je to bez pochyby pozitivní dopad na snižování emisí oxidu uhličitého v ovzduší. To je důležitý faktor pro ochranu klimatu, kterou se zabývá celý svět.

Další nepopiratelnou výhodou fotovoltaické elektrárny je snížení nákladů na energie. To je téma, které po posledních událostech ve světě rezonuje napříč domácnostmi. S příchodem zvyšování cen energií ministerstvo počítalo se zvýšením zájmu o čerpání dotací na obnovitelné zdroje, proto již na podzim loňského roku jednalo s Evropskou investiční bankou o poskytnutí dalších prostředků z Modernizačního fondu.

Začněte šetřit ještě letos

Konkrétní podoba dotačního programu po jeho úpravě není zatím známá, jisté ale je, že se její realizace dočkáme až v září letošního roku. Pokud tedy chcete začít šetřit díky fotovoltaické elektrárně ještě letos, je nejvyšší čas se do toho pustit. Na podání žádosti o dotace za stávajících podmínek máte čas do 30. 6. 2023. Léto se ale blíží a kdy jindy na střechu umístit solární panely, než teď?

Pojďte do toho s námi a pořiďte si vlastní fotovoltaickou elektrárnu bez starostí. Zpracujeme projekt, vyřídíme za vás podání žádosti o dotace a do 3 měsíců od podpisu smlouvy budete vyrábět elektřinu s vlastní elektrárnou. A pokud to bude potřeba, pomůžeme vám i s individuální nabídkou financování.

Napsat komentář